Este doliu în familia Chefi la Cuțite, după ce un renumit bucătar s-a stins din viață. Ultima sa apariție televizată poate fi urmărită în cadrul sezonului 10 al acestei emisiuni.
Familia „Chefi la cuțite” are parte de vești tare proaste. Chef Gheorghe Vătafu, considerat un adevărat maestru în arta culinară, s-a stins din viață la vârsta de 82 de ani. Acesta a fost și unul dintre fondatorii gastronomiei românești moderne.
Faimosul bucătar a lucrat timp de 35 de ani ca bucătar-șef la Hotelul Intercontinental, având o experiență vastă în acest domeniu. Chiar dacă în ultimii ani nu a mai profesat în acest domeniu, chef Gheorge Vătafu și-a păstrat pasiunea pentru bucătărie.
Cunoscutul bucătar a participat la o ediție specială din sezonul 9 a emisiunii „Chefi la cuțite”, atunci când le-a făcut o adevărată surpriză juraților din emisiune. El i-a impresionat pe Sorin Bontea, Florin Dumitrescu și Cătălin Scărlătescu cu o rețetă de crap pescăresc cu sărmăluțe în cuib.
La momentul în care pregătea această rețetă, regretatul chef Gheorghe Vătafu a povestit câteva din întâmplările din vremea sa, subliniind că în acea perioadă, arta culinară din București era la un alt nivel.
„Era în timpul în care Bucureștiul se numea Micul Paris și casele nobiliare își trimiteau bucătarii în Franța ca să se specializeze sau erau trimiși direct bucătari francezi, ca să îi specializeze pe români.
M-am angajat picol la un restaurant nou deschis atunci și acolo veneau mari artiști de la Bulanda, venea Sadoveanu, pe care eu îl citeam cu sfințenie”, a dezvăluit atunci maestrul culinar Gheorghe Vătafu.