Se schimbă clasamentul WTA după ce Iga Swiatek a câștigat Roland Garros! Pe ce locuri încheie româncele din tenis anul: sunt 5 în top 100

11 oct. 2020

Iga Swiatek a fost marea surpriză a turneului de la Roland Garros de anul acesta. Marea favorită era Simona Halep, dar tânăra poloneză a învins-o în optimi, iar din acel moment drumul spre succes a fost lin. În finală s-a impus în fața americancei de origine rusă Sofia Kenin (21 de ani) scor 6-4, 6-1.

Turneul din Franța a produs câteva răsturnări spectaculoase în clasamentul WTA. Swaitek a ajuns pe locul 17, cu 2.960 de puncte, de pe 54, iar Kenin pe poziția 4, după ce coborâse în prealabil pe 6.

Simona Halep rămâne pe locul 2, iar Ashley Barty pe 1. Dacă românca se impunea la Roland Garros ar fi depășit-o pe australiancă. România are în acest moment cinci jucătoare în top 100, ceea ce reprezintă o performanță foarte bună.

Ce a spus Iga Swiatek despre Simona Halep după ce a câștigat Roland Garros

„Înainte de finală, am spus că îmi este indiferent dacă câştig sau pierd. De fapt, a fost atât de şocant pentru mine să o înving pe Simona (Halep, în optimi), încât am gândit că oricum este un turneu reuşit pentru mine. Chiar nu mai aveam aşteptări. Ştiam că va fi dificil în finală.

Nu vroiam să fiu prea stresată, iar atunci mi-am spus că este prea puţin important, dar am încercat să cred. La final, chiar am profitat de moment. Nu pentru că îmi era indiferent dacă pierd sau câştig, ci pur şi simplu nu am vrut să mă gândesc tot timpul la asta. M-am concentrat pe lucrurile pe care ştiu să le fac, pentru că a câştiga, este de fapt consecinţa a ceea ce faci în fiecare moment”, a spus poloneza